Tüm Püf Noktaları İle Evde Bitki Bakımı

Tüm Püf Noktaları İle Adım Adım Evde Bitki Bakımı

Tüm Püf Noktaları İle Evde Bitki Bakımı

 

"Bitki bakımı nasıl yapılır?" sorusunun cevabı da, sorunun kendisi gibi çok genel ve geniş kapsamlıdır. Daha doğrusu bu soruya bir cevap vermek değil ancak bir açıklama yapmak uygun olacaktır.

 

Evet, bu bloğumuzda bitki bakımı nasıl yapılır? Doğru bitki bakımı nasıl olmalıdır? Bitkilerime doğru bakıyor muyum? İdeal bitki bakımı nasıl olur? gibi genel sorulara aydınlatıcı ve yönlendirici açıklamalarda bulunarak doğru cevaba ulaşmanın yollarını anlatmaya çalışacağız.

 

 

Başlangıç Olarak ;

 

"Bitki bakımı nasıl olmalıdır" sorusunun yanlış bir soru cümlesi olduğunu söyleyebiliriz, şöyle ki doğru soru: "doğru bitki bakımı nasıl yapılmalıdır" olmalıdır. Bitkiler, yaşamın ve canlıların en geniş alemlerinden biridir. Bitkiler alemi de kendi içinde alt şubelere, sınıflara, takımlara, familyalara, türlere ve cinslere ayrılırlar. Yani aslında "bitki bakımı" sorusunun içinde en azından bir tür, familya ya da sınıf belirtilmesi cevabın da daha doğru ve net olmasını sağlayacaktır.

 

Dolayısı ile bu kadar geniş bir alemin yalnızca ortak noktalarından yola çıkılarak genelleme yapılabilir ve genel bir cevaba ulaşılabilir. Bu ortak noktaları özetlememiz gerekir ise de karşımıza FOTOSENTEZ çıkacaktır. Yani bitkiler aleminin her bir ferdi için olmaz ise olmaz: fotosentez’dir. İnsan yaşamının devamı için nefes almak, solunum ve sindirim ne ise fotosentez de bitkiler için o dur. Bu noktada “bitkilerime nasıl bakım yapabilirim” sorusunun en kestirme ve genel cevabı “bitkilerinizin sağlıklı fotosentez yapması için uygun koşulları oluşturun” olacaktır.

 

 

 

Fotosentez Nedir?

 

 

Burada şöyle bir soru daha oluşuyor ki “Fotosentez nedir?”. Bu sorunun cevabı ve fotosentez konusu biyoloji kitaplarında uzun uzun anlatılan ve bitki bilimi - botanik gibi bilim dallarının temelini oluşturan bir konudur ki bu konuya da detaylı ve bilimsel yönleri ile diğer bloglarımızda yer vereceğiz. 

 

 

 

Sağlıklı Bitkiler İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Tüyo

 

 

Peki “bitki bakımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı “sağlıklı fotosentez ile” ise özet olarak sağlıklı bir fotosentez için 5 ana faktör şunlardır:

 

*IŞIK

*SU

*TOPRAK

*SICAKLIK

*HASTALIKLAR VE ZARARLILAR 

 

Bu 5 ana faktöre dikkat edilmesi ve bu faktörler için optimum şartlar sağlanması halinde sizin de sağlıklı bir bitkiniz olmaması için hiçbir sebep kalmayacaktır.

 

 

 

Her Bitki Aynı Değildir

 

Tabiki de bu ana faktörler ile ilgili de tüm bitkiler alemi için ortak bir yanıt yoktur. İşte burada yukarıda da bahsettiğimiz gibi tür,cins hatta varyeteler devreye girer ki her bitkinin ihtiyacı olan ışık, su, toprak, sıcaklık istekleri farklı ve her bitkiye etki eden hastalıklarda çeşitlenmektedir. Ancak bitkinizin istekleri ve biyolojik özelliklerini bilerek bu 5 ana faktörü doğru şekilde sentezlerseniz “bitki bakımı” konusunda neredeyse bir botanist kadar başarılı olabilirsiniz.

 

 

 

İşte Tüm Püf Noktaları İle Adım Adım Bitki Bakımı

 

 

Sizler için daha da anlaşılır olması adına bu 5 ana faktöre kısa bir projeksiyon tutalım; 

 

  • IŞIK: Bitkinizin gün içinde alması gereken ışık miktarıdır. Unutmayın sağlıklı bir fotosentez için ışık en önemli faktördür. (foto-sentez yani ışığın sentezi). Burada dikkat edilmesi gereken yalnızca ışığın miktarı değil; açısı, direk-endirekt olması, saat dilimi, filtreyiciler ve gölgelenme süreleridir.

 

  • SU: Her bitkinin su isteğinin farklı olması yalnızca su miktarı ile ilgili değil; suyun pH düzeyi, iletkenliği, EC'si ve sertliği de bitkilerin su isteklerinde belirleyici özelliklerdir. Biz çok fazla detaya girmeden şunu diyebiliriz ki su bitkilerin köklerinden, kambiyum ve yaprak damarlarına kadar bitkinin neredeyse her yerindedir. Bitkiler için su; diğer canlılar için kan niteliğindedir.

 

  • TOPRAK: Sağlıklı bir bitki için sağlıklı bir kök yapısı çok önemlidir. Sağlıklı bir kök yapısı için ise toprak unsuru en önemli faktördür. Geçirgenliği, tekstürü, drenajı ve organik-inorganik besin ve mineralleri zengin bir toprak uygun kök ve bitki gelişimi için şarttır. Bunun için sitemizde yer alan özel karışımlı toprakları inceleyebilirsiniz.

 

  • SICAKLIK: Bitki ve kök gelişimi için her bitkinin sıcaklık istekleri farklıdır. Bunun için siz de bitkiniz için olması gereken sıcaklıkları öğrenmeli ve ortamı o sıcaklıklarda tutmaya özen göstermelisiniz.

 

  • HASTALIK VE ZARARLILAR: Bitkiler de diğer canlılar gibi hastalanabilir ya da bitki yaşamına olumsuz etkisi olan organizmalardan etkilenebilir. Bunun için bir uzmandan da yardım alarak doğru hastalık ya da zararlı teşhisinde bulunarak doğru ilaç ya da malzemeler kullanarak tedavi ve önlemlerde bulunmalısınız.

 

Tüm bunlara dikkat etseniz de satın aldığınız bitkinin sağlıklı olması EN ÖNEMLİ faktördür. Bu nedenle güvendiğiniz firmalardan bitki temini yapmaya özen gösterin.  

 

 

Sağlıklı ve özenle yetiştirilmiş ev bitkilerimizi incelemek için web sitemize göz atmayı unutmayınız! :)

 

 

Hazırlayan: Anıl Özkan / Peyzaj Mimarı 

 

 

 

 

Etiketler: bitki bakımı, saksı çiçekleri bakımı, ev bitkileri bakımı, bitki bakımı püf noktarı
Mart 17, 2022
Listeye dön