Atatürk Çiçeği' nin Gerçek Hikayesi ve Bakım İpuçları

Atatürk Çiçeği'nin Gerçek Hikayesi ve Bakım İpuçları

Dünya üzerindeki her bitki özel bir konumda yer alır. Ancak bazıları bizler için daha özel bir konumdadır. Bunların başında ise hiç şüphesiz Atatürk Çiçeği geliyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’den ismini alan ve kökeni Meksika topraklarına dayanan bu göz alıcı bitki, görüntüsü ile de bakanları büyülemeyi başarıyor.

 

Bitkinin Atatürk ismini almasına yönelik en bilindik sanı, Ulu Önder’in bu bitkiyi çok sevmesi ve Türkiye’de tanıtımına yoğun çaba sarf etmesidir. Ama gerçek öyle değildir.

 

“28 Temmuz 1933 günü Cumhuriyet gazetesinde yer alan haber ile Atatürk Çiçeği'nin gerçek hikayesi gün yüzüne çıkmıştır. Haber ise şöyledir:

 

“Chicago özel, geçenlerde Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın laboratuarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir. Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ama Tarsus Kolejinde ATATÜRK’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve ATATÜRK’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir.''

 

Yani dünyadaki her ülkede bu bitki ATATÜRK adıyla üretilmekte ve satılmaktadır. Peki başka bir lider var mı diye araştırdığımızda, bir çiçeğe adını veren başka hiçbir lidere rastlanmamaktadır.

 

Dünya tarihinde bir sıfat sadece Mustafa Kemal’e vermiştir. Bu sıfat başka dünyada hiçbir liderin alamadığı bir sıfattır. Bir insan doğumundan ölümüne kadar ya bir askerdir, ya bir devlet adamıdır, ya çevrecidir, ya tiyatrocudur, ya sanatçıdır, ya arkeologdur. Ama bunların hepsi birden olabilen dünyadaki tek lider Mustafa Kemal ATATÜRK olduğundan dolayı dünya tarihinde “kültür antropoloğu” sıfatı verilebilen tek lider Mustafa Kemal’dir.

 

Kaynak:Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı

 

Atatürk Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

 

      

 

Atatürk Çiçeği'nin bir diğer merak edilen konusu ise bakımı ve yetiştirilme koşullarıdır. Aşağıda bahsedeceğimiz bakım ipuçları ile uzun yıllar bitkinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

 

* Poinsettia / Atatürk Çiçeği yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. 

 

* Renklenmesi için Eylül'den itibaren yoğun ışık ister. 

 

* Kışın çiçeklenme döneminden önce 15-20 derece, çiçeklenme döneminde 13-16 derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 dereceye gereksinim duyar.

 

* Çiçekli iken 13 derecenin altına düşmemelidir.

 

* Yüksek orantılı nem ister (%70-75).

 

* Saksı değişimi her yıl Nisan-Mayıs ayları gibi yapılabilir.

 

*  Haziran- Ekim ayları arasında ayda 1 kez sıvı gübre verilebilir.

 

* Haziran ve Eylül ayları arasında ılık su ile bolca sulanmalı, çiçeklenme döneminde (Aralık-Ocak) bitki sulaması azaltılmalıdır.

 

* Çiçekli iken bitkiye çok su verilir ise yapraklarının döküldüğü gözlenir. 

 

* Dinlenme dönemi olan Ocak- Nisan ayları arasında çok az su verilmelidir.

 

 

 

Kırmızı ve yeşilin eşsiz uyumu olan Poinsettia / Atatürk Çiçeği'ni web sitemizden inceleyebilir, tek tıkla dilediğin adrese online sipariş verebilirsiniz…

 

Etiketler: Atatürk, Atatürk Çiçeği, Atatürk Çiçeği'nin Hikayesi, Poinsettia
Ekim 28, 2020
Listeye dön