Kil Bilyesi (Hidroton) - 8-16 mm / 3 Litre
Kil Bilyesi (Hidroton) - 8-16 mm / 3 Litre

Kil Bilyesi (Hidroton) - 8-16 mm / 3 Litre (4TRHİDROTON3)

0,00
Fiyat : ₺55,00(KDV Dahil)

Ürün Miktarı : 3 Litre

Ürün Tanecik Boyu: 8-16 mm

Kullanım Alanları: İç ve dış mekan tüm süs bitkilerinde kullanılması uygundur. 

 

Özel yapıya sahip olan kil bilyesi (hidroton) ; toprak drenejını sağlamak ve bitkiyi hastalıklardan korumak amacıyla bitkilerinizin topraklarına eklenmesi tavsiye edilir.. Ayrıca topraksız bitki yetiştiriciliğinde de kullanılabilir.

 

 

'' Kredi Kartına Taksit ve Kapıda Ödeme Seçenekleri ! ''

 

 

 

 

Kil Bilyesi (Hidroton) Nedir

 

Özel nitelikli killerin 1200˚C sıcaklıkta genleştirilmesiyle üretilen bir malzemedir. Genleştirilmiş hafif kil agregasının üretilmesi 1917 yılında Kansas City’ de başlamıştır. Önce Amerika Birleşik Devletleri standartlarına, sonra da Avrupa standartlarına girmiştir. Lecat hafif yapı elemanı olmasıyla aynı ağırlıkta daha yüksek ve depreme daha dayanıklı yapılar inşaa edilmesini sağlar.

 

Kil Bilyesinin Yararları :

* Drenaj, toprak basıncını azaltma ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

* Seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, peyzaj ve topraksız tarım ortamında kullanılan ideal bir malzemedir.

*  Tanelerinin içerisinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için toprak içinde havalanma ve su geçirgenliğini yüksek oranda tutar. Topraktan buharlaşma ile su kayıplarını azaltır. Hastalık taşımaz, barındırmaz. pH 6.5<pH<8.5 oluşu ile bitkiler için uygun bir gelişme ortamı oluşturur.

* Dünyada hydroton, keramzit, light expanded clay, exclay, blaehton, haydite, expanded clay, hidrokültür taşı, hidroton, kil biyesi, kil topu isimleriyle bilinmektedir. Pişirilmiş, genleştirilmiş kil, Hydroponic (hidroponik) sistemlerde de kullanılmakta olan bir agrega türüdür.

* Hafif bir malzemedir.

* Toprak drenajını düzenler, havalanmasını sağlar. 

* Bünyesindeki gözenekler sayesinde filtrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Sulama ihtiyacını azaltarak tasarruf sağlar.

* Hastalık taşımaz ve barındırmaz.